O szkole


Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce działa od września 2013 roku.
Kontynuujemy tradycję Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. Funkcjonowała ona w latach 1997 – 2013 i może się pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski. Są to aktualne i byłe kadrowiczki, m.in.: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Monika Migała (Gunia), Izabela Prudzienica (Czarna), Klaudia Pielesz, Małgorzata Stasiak (Kucińska), Agnieszka Jochymek i Aleksandra Zych.
Również i my jesteśmy dumni ze swoich Absolwentek. Najbardziej znane to: Monika Kobylińska i Aneta Łabuda, które były reprezentantkami Polski w kadrze Kima Rasmussena i wywalczyły IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Danii w 2015 roku.
Monika i Aneta otrzymały również powołania do Reprezentacji Polski prowadzonej przez trenera Leszka Krowickiego. Oprócz nich w Kadrze Narodowej występują: Dagmara Nocuń (absolwentka z 2014 roku), Aleksandra Rosiak (absolwentka z 2016 roku), Natalia Nosek i Żaneta Lipok (absolwentki z 2017 roku).
W roku szkolnym 2013/14, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona do Płocka.
Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponujemy czterema salami lekcyjnymi, salami: multimedialną i dydaktyczną oraz pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.
Uczennice szkoły mają do dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dzięki wsparciu Pana Andrzeja Nowakowskiego – Prezydenta Miasta Płocka, internat został gruntownie wyremontowany. Dziewczęta mieszkają w pełni wyposażonych dwuosobowych pokojach z łazienkami. Uczennice w pokojach mają także dostęp do internetu. Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica, sala dydaktyczna, gabinety odnowy biologicznej.
Od września 2015 roku możemy korzystać również z nowoczesnej hali sportowej, która została oddana przy ZST.
W roku szkolnym 2018/19 Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku rozszerzyła swoją działalność. W bieżącym roku szkolnym staliśmy się szkołą koedukacyjną, co oznacza, że szkolimy także chłopców. Nasi uczniowie mieszkają również w świeżo odnowionym internacie ZST w Płocku.
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce prowadzi edukację na dwóch etapach kształcenia. Posiadamy trzecią klasę gimnazjum i trzy oddziały w liceum ogólnokształcącym (klasy: pierwszą, drugą i trzecią). W gimnazjum uczy się obecnie 28 osób (12 dziewcząt i 16 chłopców), a w liceum – 38 uczennic: (klasa I - 17, klasa II - 6 i klasa III - 15).
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może się pochwalić uczennicami, które są reprezentantkami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie kształcimy trzydzieści osiem Kadrowiczek. Możemy się też pochwalić jednym uczniem, który jest zawodnikiem Reprezentacji Polski juniorów młodszych oraz Kadrowiczkami w piłce ręcznej plażowej.
Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek i absolwentów będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej. Stara się o to zadbać dyrektor sportowy szkoły – Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski), który ma do pomocy kadrę trenerską z Płocka – miasta, które w całej Polsce, jest znane z pracy z młodzieżą. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają fizjoterapeuci i psycholog.
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. W roku szkolnym 2017/18 wywalczyliśmy I i II miejsce w I Lidze Kobiet oraz zwyciężyliśmy w rozgrywkach Juniorek Młodszych Warszawsko – Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej. W bieżącym sezonie zgłosiliśmy dwa zespoły do I Ligi Kobiet i drużyny juniorek i juniorów młodszych do rozgrywek wojewódzkich. Kładziemy nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno procentować w przyszłości.