Strona główna | Szkoła

Szkoła

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce kontynuuje tradycje Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. Funkcjonowała ona w latach 1997 – 2013 i może się pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski. Są to aktualne i byłe Kadrowiczki, m.in.: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Marta Gęga, Monika Maliczkiewicz, Joanna Szarawaga i Aleksandra Zych.

Również i my jesteśmy dumni ze swoich Absolwentek. Najbardziej znane to: Monika Kobylińska i Aneta Łabuda, które były reprezentantkami Polski w kadrze Kima Rasmussena i wywalczyły IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Danii w 2015 roku.

Na zbliżających się Mistrzostwach Świata Kobiet w Hiszpanii, w Reprezentacji Polski prowadzonej przez trenera Arne Senstada, wystąpią: Monika Kobylińska (absolwentka z 2014 roku), która jest kapitanem zespołu, Dagmara Nocuń (absolwentka z 2014 roku), Aleksandra Rosiak (absolwentka z 2016 roku), Natalia Nosek (absolwentka z 2017 roku), Barbara Zima (absolwentka z 2019 roku). Ze względu na kontuzje na mistrzostwa nie mogły pojechać: Aneta Łabuda (absolwentka z 2014 roku) i Patrycja Świerżewska (absolwentka z 2015 roku).

Kilkanaście naszych Absolwentek otrzymywało powołania na zgrupowania Reprezentacji Polski. Nie udało im się jeszcze wystąpić w oficjalnym meczu, ale, mamy nadzieję, wszystko przed nimi. Wśród zawodniczek, które mogły trenować podczas zgrupowania seniorskiej Kadry jest także aktualna uczennica klasy maturalnej Oliwia Suliga.

Nasze absolwentki reprezentują obecnie kluby w ligach francuskiej, niemieckiej i czeskiej. Jest również spora grupa dziewcząt, która występuje w PGNiG Superlidze Kobiet. W sezonie 2021-22 jest to dwadzieścia jeden zawodniczek.

We wrześniu 2013 roku, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona z Gliwic do Płocka.

Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponujemy czterema salami lekcyjnymi, salami: multimedialną i dydaktyczną oraz pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.

Uczennice szkoły mają do dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dziewczęta mieszkają w pełni wyposażonych dwuosobowych pokojach z łazienkami. W pokojach mają także telewizory i dostęp do internetu. Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica, sala dydaktyczna. Posiadamy również  gabinety fizjoterapii i odnowy biologicznej, które są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

Od września 2015 roku możemy korzystać również z nowoczesnej hali sportowej, która została oddana przy ZST. Drugim obiektem treningowym jest hala sportowa Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku.

W roku szkolnym 2018/19 Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku rozszerzyła swoją działalność, stając się placówką koedukacyjną, co oznacza, że kształcimy także chłopców. W maju 2022 roku, po raz pierwszy, absolwentami płockiej szkoły zostaną chłopcy.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce prowadzi edukację w liceum ogólnokształcącym na podbudowie: szkoły podstawowej (klasa I – 28 uczniów, klasa II – 16 uczniów, klasa III – 24 uczniów) i gimnazjum (klasa III – 25 uczniów). W sumie kształcimy 44 dziewczęta i 49 chłopców.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może się pochwalić uczennicami i uczniami, którzy są Reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie kształcimy czterdziestu ośmiu Kadrowiczów. Dodatkowo kształcimy zawodniczki, które są Kadrowiczkami w piłce ręcznej plażowej.

Występy uczniów szkoły w rozgrywkach międzynarodowych przyniosły w ostatnich miesiącach kilka sukcesów.

Młodzieżowa Reprezentacja Kobiet, prowadzona przez Pawła Tetelewskiego, zajęła II miejsce w Mistrzostwach Europy grupy B, co pozwoliło jej awansować do turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata. Zawody te odbyły się w Podgoricy, a Reprezentacja Polski, po zwycięstwach nad Czarnogórą i Włochami wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata U22, które odbędą się w 2022 roku w Słowenii. W turnieju w Czarnogórze wystąpiły aktualne uczennice płockiego SMS-u: Oliwia Suliga, Kinga Papke, Kamila Grzesista, Oliwia Szczepanek oraz tegoroczne Absolwentki: Dominika Hoffman, Karolina Jureńczyk, Justyna Świerżewska, Natalia Pankowska, Julia Pędziwiatr, Julia Jasińska, Paulina Kopańska.

Reprezentacja Polski Juniorów, prowadzona przez trenera Artura Markowskiego, zwyciężyła w MEN’s 19 EHF Championship (grupa B). Dzięki zwycięstwu w turnieju rozegranym w Macedonii Reprezentacja Polski awansowała do grupy A i wystąpi w Mistrzostwach Europy M2022. W złotej drużynie wystąpił Andrzej Widomski – uczeń klasy maturalnej płockiego SMS-su, który ma już za sobą debiut w zgrupowaniu seniorskiej Reprezentacji Polski.

W 2019 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej zainaugurowała projekt Respect Your Talent, którego zadaniem jest promowanie całościowego rozwoju karier sportowych utalentowanych zawodników i zawodniczek. W gronie szesnastu Reprezentantów Polski zakwalifikowanych do projektu jest pięć osób z płockiego SMS-u. Są to dwie absolwentki z 2021 roku – Oliwia Domagalska i Karolina Jureńczyk oraz aktualni uczniowie: Nikola Leśniak, Lidia Piotrowska i Andrzej Widomski.

Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek i absolwentów będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej. Stara się o to zadbać dyrektor sportowy szkoły – Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski), który ma do pomocy doświadczoną kadrę trenerską. Większość kadry szkoleniowej płockiego SMS-su posiada certyfikaty EHF Master Coach. Chłopcy realizują program szkoleniowy opracowany przez Patryka Rombla – trenera Męskiej Reprezentacji Polski. Natomiast szkolenie dziewcząt jest monitorowane przez Arne Senstada. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają: trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuci, psycholog, pedagog i psycholog sportu.

Szkoła stawia na wszechstronny rozwój młodych zawodników. Obok przygotowania sportowego duży nacisk jest położony na naukę. Przynosi to świetne rezultaty, ponieważ, po ośmiu latach działalności, egzamin maturalny zdali wszyscy absolwenci.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. W bieżącym sezonie zgłosiliśmy dwa zespoły dziewcząt do I Ligi Kobiet, a najmłodsze zawodniczki występują w Lidze Juniorek Młodszych WMZPR. U chłopców dwie drużyny grają w I Lidze Mężczyzn, a jeden rywalizuje w Lidze Juniorów WMZPR.

Kładziemy nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom i zawodnikom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno procentować w przyszłości.

BUDYNEK SZKOŁY

INTERNAT

HALA SPORTOWA