Strona główna | Szkoła | Wigilia szkolna

Wigilia szkolna

 

Tradycją naszej szkoły jest spotkanie wigilijne. W tym roku, szkolna społeczność spotkała się w grudniowe popołudnie przed wyjazdem uczennic do rodzinnych domów. W blasku choinkowych świeczek i wśród świątecznych dekoracji, dziewczęta zaprezentowały montaż muzyczno – teatralny p.t.: ”Świat potrzebuje miłości.”

  Odgrywane scenki wskazywały zgromadzonej na sali publiczności, jaki jest prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia. Ukierunkowały na właściwe do nich przygotowanie i głębokie ich przeżycie. Uczennice liceum wcieliły się w postaci kobiet, które wigilię sprowadzały tylko do przyziemnych spraw: jedzenia, bogactwa, kosztowności, kierując się przy tym pychą, butą, fałszem i arogancją. Młode aktorki negowały w ten sposób wywyższanie się, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, zazdrość i chciwość. Kolejna scenka pokazała kobietę biznesu. Zapomina ona o świętach, prowadząc kolejne interesy, finalizując kolejną transakcję. Kieruje nią żądza posiadania, nieograniczone bogactwo, awans i kariera zbudowana na wykorzystywaniu innych, kosztem ich łez i nieszczęść. Uczennice z gimnazjum ukazały młode dziewczyny, zagubione we współczesnym, wrzaskliwym, pędzącym, nie wiadomo dokąd, świecie, okaleczone przez los. Są one rozczarowane, czują się zdradzone, oszukane i wykorzystane. Wszyscy bohaterowie nie wierzą w miłość. Ale na szczęście na swoich drogach życia spotykają wędrowców – podróżników – aniołów, którzy prowadza ich ku prawdziwej miłości. Ujmując zranionych bohaterów za ręce, prowadzą ich do Betlejem, do Jezusa, który jest Miłością prawdziwą, jedyną i nieograniczoną. W małym dzieciątku ukazują im wielkość Prawdziwej Miłości i sens ludzkiego istnienia. Uczennice całej szkoły ofiarowały świętej rodzinie dary. Były to : pokora, dobroć, przyjaźń, czystość, skromność, cierpliwość i wrażliwość. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że „cokolwiek uczynimy najmniejszemu ze swoich braci” uczynimy samemu Bogu”. Szkolne spotkanie wigilijne umiejętnie połączyło tradycję ze współczesnością. Obok polskich kolęd i pastorałek śpiewanych przez uczennice wspólnie z Dyrekcją Szkoły, nauczycielami, trenerami, pracownikami i zaproszonymi gośćmi, w repertuarze znalazły się współczesne piosenki o miłości, szczęściu, spełnieniu i najważniejszych w życiu wartościach: rodzinie, przyjaźni i zdrowiu. Uwieńczeniem spotkania było zaśpiewanie na dwa głosy piosenki ”Chwalę Ciebie, Panie!” przy akompaniamencie instrumentalnym Dyrektora Bogdana Zajączkowskiego i uczennicy Wiolety Pająk. Na zakończenie Dyrektor Szkoły, Pan Bogdan Lemanowicz, podziękował wszystkim za przygotowanie uroczystości. W swoim przemówieniu nawiązał do zwyczajów i tradycji świątecznych. Złożył wszystkim świąteczne życzenia i zaprosił na wspólną kolację wigilijną.
Szkolna uroczystość wigilijna została przygotowana pod kierunkiem nauczyciela religii w naszej szkole, pana Sławomira Kaniewskiego.