Strona główna | O szkole

O szkole

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce kontynuuje tradycje Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach, która funkcjonowała w latach 1997 – 2013 i może się pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski. Są to aktualne i byłe Kadrowiczki, m.in.: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Marta Gęga, Monika Maliczkiewicz, Joanna Szarawaga i Aleksandra Zych.

Również i my jesteśmy dumni ze swoich absolwentek. Największy sukces Reprezentacji Polski z udziałem naszych absolwentek to IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Danii w 2015 roku. Wywalczyły je Monika Kobylińska i Aneta (Promis) Łabuda, które były reprezentantkami Polski w Kadrze Kima Rasmussena.

Na zbliżających się Mistrzostwach Świata Kobiet, które zostaną rozegrane w: Danii, Norwegii i Szwecji ma szansę wystąpić sporo absolwentek płockiego SMS-u. W pierwszym powakacyjnym zgrupowaniu Reprezentacji Polski prowadzonej przez trenera Arne Senstada, wezmą udział: Monika Kobylińska (absolwentka z 2014 roku), która jest kapitanem zespołu, Dagmara Nocuń (absolwentka z 2014 roku), Aleksandra Rosiak (absolwentka z 2016 roku), Barbara Zima (absolwentka z 2019 roku), Karolina Jureńczyk (absolwentka z 2021 roku), Marlena Urbańska (absolwentka z 2017 roku), Natalia Pankowska (absolwentka z 2021 roku). Dodatkowo na liście rezerwowej znalazły się: Oliwia Domagalska (absolwentka z 2021 roku) i Paulina Wdowiak (absolwentka z 2019 roku). Ze względu na kontuzje w mistrzostwach nie będą mogły wystąpić: Patrycja Świerżewska (absolwentka z 2015 roku), Natalia Nosek (absolwentka z 2017 roku) i Aleksandra Olek (absolwentka z 2019 roku). Trzymamy kciuki aby w mistrzostwach wystąpiło jak najwięcej „Esemesiarek z Płocka” i razem z Reprezentacją Polski osiągnęły bardzo dobry wynik.

Nasze absolwentki reprezentują obecnie kluby w ligach zagranicznych: francuskiej, niemieckiej, słoweńskiej i czeskiej. Bardzo duża grupa dziewcząt występuje w Orlen Superlidze Kobiet. W sezonie 2023-24 jest to dwadzieścia sześć zawodniczek. Dwadzieścia jeden absolwentek w nadchodzącym sezonie będzie występować w Lidze Centralnej Kobiet.

W maju 2022 roku, po raz pierwszy, absolwentami płockiej szkoły zostali chłopcy. Jednym z nich był Andrzej Widomski, który, jeszcze jako uczeń, zadebiutował w Reprezentacji Polski w meczu ze Szwecją. W sezonie 2023-24, na parkietach Orlen Superligi, będzie występować dziesięciu absolwentów. Pozostali „seniorskie szlify” będą zdobywać na parkietach Ligi Centralnej i I Ligi.

We wrześniu 2013 roku, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona z Gliwic do Płocka.

Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponujemy czterema salami lekcyjnymi, salami: multimedialną i dydaktyczną oraz pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.

Uczniowie szkoły mają do dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dziewczęta mieszkają w pełni wyposażonych dwuosobowych pokojach z łazienkami. W pokojach mają także telewizory i dostęp do internetu. Chłopcy zajmują studia z pokojami 2,3 i 4 – osobowymi z łazienką. Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica, sala dydaktyczna. Posiadamy również  gabinety fizjoterapii i odnowy biologicznej, które są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

Od września 2015 roku możemy korzystać również z nowoczesnej hali sportowej, która została oddana przy ZST. Drugim obiektem treningowym jest hala sportowa Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce prowadzi edukację w liceum ogólnokształcącym: (klasa I – 30 uczniów, klasa II – 28 uczniów, klasa III – 27 uczniów, klasa IV – 14 uczniów). W sumie kształcimy 48 dziewcząt i 51 chłopców.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może się pochwalić uczennicami i uczniami, którzy są Reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie kształcimy trzydziestu dziewięciu Kadrowiczów. Dodatkowo kształcimy zawodniczki, które są Kadrowiczkami w piłce ręcznej plażowej.

Uczniowie szkoły, w czasie ostatnich wakacji,  występowali z Orzełkiem na piersi w rozgrywkach międzynarodowych. Najlepszy wynik osiągnęła Reprezentacja Polski Juniorek, która wywalczyła brązowy medal w turnieju European Youth Olimpic Festival w Słowenii. Drużyna K2006 zajęła także czwarte miejsce w European Championschip W17, które odbyły się w Ankarze. Reprezentację prowadził trener Marek Jagodziński, a w turnieju wystąpiły: Zofia Skomra, Zofia Chwojnicka, Nikola Jurek, Zuzanna Krupa, Julia Grzesista, Oliwia Pawłowska, Maria Biesaga, Zuzanna Kurlej, Maja Parafian, Wiktoria Pawlak, Zuzanna Najder, Wiktoria Kosidło, Patrycja Chochół.

Młodzieżowa Reprezentacja Polski Kobiet, z naszymi absolwentkami w składzie (Lidia Piotrowska, Dominika Rusin, Kaja Kuśpiet, Nikola Męczykowska, Wiktoria Opara, Kamila Grzesista, Joanna Zgleszewska, Natalia Koss) zajęła 3 miejsce w European Championschip W19.

Młodzieżowa Reprezentacja Polski Mężczyzn wywalczyła Puchar Prezydenta i ostatecznie zajęła 17 miejsce w Mistrzostwach Świata U21 w Niemczech. W drużynie wystąpił Wiktor Karpiński.

Reprezentacja Polski Juniorów zajęła 18 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Europy w Szwecji. Trenerem asystentem był Marcin Markuszewski. W zespole wystąpili: Jan Florkiewicz, Filip Wawrzyński i Szymon Cieciora.

W 2019 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej zainaugurowała projekt Respect Your Talent, którego zadaniem jest promowanie całościowego rozwoju karier sportowych utalentowanych zawodników i zawodniczek. W gronie szesnastu Reprezentantów Polski zakwalifikowanych do projektu są cztery osoby z płockiego SMS-u. Są to dwie absolwentki: z 2021 roku – Oliwia Domagalska i Karolina Jureńczyk, z 2023 roku – Lidia Piotrowska oraz absolwent z 2022 roku – Andrzej Widomski.

Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek i absolwentów będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej. Starają się o to zadbać dyrektorzy sportowi szkoły: Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski) – pion żeński i Marcin Markuszewski (aktualny trener asystent w Reprezentacji Polski Juniorów) – pion męski, którzy mają do pomocy doświadczoną kadrę trenerską. Większość kadry szkoleniowej płockiego SMS-su posiada certyfikaty EHF Master Coach. Chłopcy realizują program szkoleniowy wdrożony przez Michała Skórskiego – drugiego trenera Męskiej Reprezentacji Polski i Koordynatora Wyszkolenia Pionu Męskiego ZPRP. Natomiast szkolenie dziewcząt jest monitorowane przez Pawła Kapuścińskiego – Koordynatora Wyszkolenia Pionu Żeńskiego ZPRP. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają: trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuci, psycholog, pedagog i psycholog sportu.

Szkoła stawia na wszechstronny rozwój młodych zawodników. Obok przygotowania sportowego duży nacisk jest położony na naukę. Przynosi to świetne rezultaty, ponieważ, po dziewięciu latach działalności, egzamin maturalny zdali wszyscy absolwenci.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. W bieżącym sezonie zgłosiliśmy do rozgrywek dwa zespoły dziewcząt do I Ligi Kobiet, a najmłodsze zawodniczki występują w Lidze Juniorek Młodszych WMZPR. U chłopców jedna drużyna gra w I Lidze Mężczyzn, jedna w II Lidze Mężczyzn, a najmłodsi rywalizują w Lidze Juniorów WMZPR. Kładziemy nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom i zawodnikom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno procentować w przyszłości.