Strona główna | Szkoła

Szkoła

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce działa od września 2013 roku.

Kontynuujemy tradycje Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. Funkcjonowała ona w latach 1997 – 2013 i może się pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski. Są to aktualne i byłe Kadrowiczki, m.in.: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Klaudia Pielesz, Małgorzata Stasiak (Kucińska), Agnieszka Jochymek i Aleksandra Zych.

Również i my jesteśmy dumni ze swoich Absolwentek. Najbardziej znane to: Monika Kobylińska i Aneta Łabuda, które były reprezentantkami Polski w kadrze Kima Rasmussena i wywalczyły IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Danii w 2015 roku.

Monika i Aneta otrzymały również powołania do Reprezentacji Polski prowadzonej przez trenera Arne Senstada. Oprócz nich w Kadrze Narodowej występują: Patrycja Świerżewska (absolwentka z 2015 roku), Dagmara Nocuń (absolwentka z 2014 roku), Aleksandra Rosiak (absolwentka z 2016 roku), Natalia Nosek (absolwentka z 2017 roku), Barbara Zima (absolwentka z 2019 roku). Dodatkowo kilkanaście naszych Absolwentek otrzymało powołania na zgrupowania Reprezentacji Polski.

We wrześniu 2013 roku, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona do Płocka.

Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponujemy czterema salami lekcyjnymi, salami: multimedialną i dydaktyczną oraz pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.

Uczennice szkoły mają do dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dziewczęta mieszkają w pełni wyposażonych dwuosobowych pokojach z łazienkami. Uczennice w pokojach mają także dostęp do internetu. Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica, sala dydaktyczna, gabinety fizjoterapii i odnowy biologicznej.

Od września 2015 roku możemy korzystać również z nowoczesnej hali sportowej, która została oddana przy ZST.

W roku szkolnym 2018/19 Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku rozszerzyła swoją działalność. W tym roku szkolnym staliśmy się szkołą koedukacyjną, co oznacza, że szkolimy także chłopców. Nasi uczniowie mieszkają również w świeżo odnowionym internacie ZST w Płocku.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce prowadzi edukację w liceum ogólnokształcącym na podbudowie: szkoły podstawowej (klasa I – 14 uczniów, klasa II – 27 uczniów) i gimnazjum (klasa II – 25 uczniów i klasa III – 16 uczniów). W sumie kształcimy 44 dziewczęta i 38 chłopców.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może się pochwalić uczennicami i uczniami, którzy są reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie kształcimy pięćdziesięciu dwóch Kadrowiczów. Możemy się też pochwalić uczniami, którzy otrzymali powołania do szerokiej Kadry Kobiet i Mężczyzn. Dodatkowo kształcimy zawodniczki, które są Kadrowiczkami w piłce ręcznej plażowej.

Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek i absolwentów będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej. Stara się o to zadbać dyrektor sportowy szkoły – Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski), który ma do pomocy doświadczoną kadrę trenerską. Kadra szkoleniowa płockiego SMS-su posiada certyfikaty EHF Master Coach i licencje A Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Chłopcy realizują program szkoleniowy opracowany przez Patryka Rombla – trenera Męskiej Reprezentacji Polski. Natomiast szkolenie dziewcząt jest monitorowane przez Arne Senstada. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają: trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuci, terapeuci i psycholog sportu.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. W bieżącym sezonie zgłosiliśmy trzy zespoły do I Ligi Kobiet, a zespoły chłopców do I i do II Ligi. Kładziemy nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom i zawodnikom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno procentować w przyszłości.

BUDYNEK SZKOŁY

INTERNAT

HALA SPORTOWA