Strona główna | Szkoła

Szkoła

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce działa od września 2013 roku.
Kontynuujemy tradycję Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. Funkcjonowała ona w latach 1997 – 2013 i może się pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski. Są to aktualne i byłe kadrowiczki, m.in.: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Monika Migała (Gunia), Izabela Prudzienica (Czarna), Klaudia Pielesz, Małgorzata Stasiak (Kucińska), Agnieszka Jochymek i Aleksandra Zych.
Również i my jesteśmy dumni ze swoich Absolwentek. Najbardziej znane to: Monika Kobylińska i Aneta Łabuda, które były reprezentantkami Polski w kadrze Kima Rasmussena i wywalczyły IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Danii w 2015 roku.
Monika i Aneta otrzymały również powołania do Reprezentacji Polski prowadzonej przez trenera Arne Senstada. Oprócz nich w Kadrze Narodowej występują: Patrycja Świerżewska (absolwentka z 2015 roku), Dagmara Nocuń (absolwentka z 2014 roku), Aleksandra Rosiak (absolwentka z 2016 roku), Natalia Nosek i Żaneta Lipok (absolwentki z 2017 roku). W roku szkolnym 2013/14, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona do Płocka.
Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponujemy czterema salami lekcyjnymi, salami: multimedialną i dydaktyczną oraz pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.
Uczennice szkoły mają do dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dzięki wsparciu Pana Andrzeja Nowakowskiego – Prezydenta Miasta Płocka, internat został gruntownie wyremontowany. Dziewczęta mieszkają w pełni wyposażonych dwuosobowych pokojach z łazienkami. Uczennice w pokojach mają także dostęp do internetu. Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica, sala dydaktyczna, gabinety odnowy biologicznej.
Od września 2015 roku możemy korzystać również z nowoczesnej hali sportowej, która została oddana przy ZST.
W roku szkolnym 2018/19 Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku rozszerzyła swoją działalność. W bieżącym roku szkolnym staliśmy się szkołą koedukacyjną, co oznacza, że szkolimy także chłopców. Nasi uczniowie mieszkają również w świeżo odnowionym internacie ZST w Płocku.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce prowadzi edukację w liceum ogólnokształcącym na podbudowie: szkoły podstawowej (klasa I – 29 uczniów) i gimnazjum (klasa I – 30 uczniów, klasa II – 17 uczniów i klasa III – 6 uczniów). W sumie kształcimy 50 dziewcząt i 32 chłopców.
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może się pochwalić uczennicami, które są reprezentantkami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie kształcimy czterdzieści Kadrowiczek. Możemy się też pochwalić jednym uczniem, który otrzymał powołanie do szerokiej Kadry Mężczyzn. Jest on również zawodnikiem Reprezentacji Polski juniorów młodszych. Dodatkowo kształcimy zawodniczki, które są Kadrowiczkami w piłce ręcznej plażowej.
Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek i absolwentów będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej. Stara się o to zadbać dyrektor sportowy szkoły – Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski), który ma do pomocy kadrę trenerską z Płocka – miasta, które w całej Polsce, jest znane z pracy z młodzieżą. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają fizjoterapeuci i psycholog.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. W roku szkolnym 2018/19 wywalczyliśmy I i VII miejsce w I Lidze Kobiet oraz zwyciężyliśmy w rozgrywkach Juniorek Młodszych i Juniorów Młodszych Warszawsko – Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej. W bieżącym sezonie zgłosiliśmy dwa zespoły do I Ligi Kobiet, zespół męski do II Ligi oraz drużyny juniorek i juniorów młodszych do rozgrywek wojewódzkich. Kładziemy nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno procentować w przyszłości.