Strona główna | Szkoła | Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

 

Dnia 8 listopada 2018 roku uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dziewczęta z klasy maturalnej pod opieką p. Marcina Rosiaka przygotowały oprawę muzyczną tej uroczystości.

 Wspólnie ze sportowcami Zespołu Szkół Technicznych w Płocku stworzyły niezwykły chór i zaprezentowały piękne i wzruszające pieśni patriotyczne. Można było usłyszeć: „Piechotę”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Przybyli ułani.” Oprawa muzyczna była wspaniałym uzupełnieniem przedstawienia, które opowiadało trudne losy naszej ojczyzny. Na wstępie widzowie obejrzeli prezentację multimedialną pt: „Od rozbiorów do I wojny światowej” opowiadającą historię rozbiorów państwa polskiego. Następnie uczniowie mogli obejrzeć obrady Konferencji Wersalskiej. W rolę dyplomatów największych mocarstw wcielili się uczniowie. W trzech odsłonach przedstawili obrady dotyczące podziału Europy po I wojnie światowej, sprawę ukarania państw centralnych oraz kwestię istnienia i granic państwa polskiego. W celu ukazania nastrojów zwykłych obywateli publiczność mogła przenieść się na ulice największych miast europejskich i USA, aby wysłuchać rozmów przypadkowych, zwykłych mieszkańców dotyczących zakończonej wojny oraz napływających wieści z konferencji w Wersalu.
Ten rok to nie tylko okrągła rocznica Odzyskania Niepodległości, ale także 100 lecie powstania piłki ręcznej w Polsce. Jest to wyjątkowe święto dla naszej szkoły. W związku z tym uczennice z klasy 3 NLO przygotowały scenkę ukazującą początki szczypiorniaka na ziemiach polskich. Od Legionistów internowanych w Szczypiornie do czasów nam współczesnych. Było to świetne uzupełnienie uroczystości.
Setną rocznicę odzyskania niepodległości świętowaliśmy również w dniu 9 listopada. W tym dniu odbyła się akcja „Rekord dla Niepodległej”. Celem akcji było zaśpiewanie przez uczniów i nauczycieli 4-zwrotkowego Hymnu Narodowego. Wspólne śpiewanie hymnu było zaplanowane na dzień 11 listopada na godzinę 11:11. Młodzież naszej szkoły wprowadziła dodatkowy akcent do tej akcji. Wszyscy uczniowie szkoły podczas śpiewania hymnu byli ubrani w biało – czerwone barwy.